Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Amikor nem egy címke a legjobb jelölés
Néhány héttel ezelőtt, egy sportrendezvényeket és koncerteket lebonyolító céghez ajánlottak. A kérésük az volt, hogy nagy értékű eszközeik leltári azonosítására javasoljak címke megoldást. Az ügyféltől kapott előzetes információk alapján, egy extra-permanens biztonsági címke jelölés tűnt jó választásnak. A helyszíni szemlén alaposan megvizsgáltam az eszközök felületeit, átbeszéltük az elvárásokat és a logisztikai folyamatot. Az itt kapott információk alapján elvetettem az eredeti javaslatot.
Címke vagy jelölés?
Számos esetben alkalmazható egy – az adott felület(ek)re és körülményekre specifikált ragasztójú címke. Ugyanakkor felmerülhet jó néhány egyéb szempont, amelyek alapján már nem biztos, hogy egy címke a legjobb jelölési megoldást. Nem feltétlenül arról van szó, hogy nem létezik a célnak megfelelő alapanyag összetétel vagy ragasztó.
Számtalan tényező befolyásolhatja a helyes döntést. A fizikai és kémiai körülményeken túl, olykor a márka marketinget, az üzleti stratégia érdekeit és a fenntarthatósági szempontokat is mérlegelni kell. Ezen felül az sem mindegy, hogy milyen emberi, vagy gépi erőforrások állnak rendelkezésünkre. Ezek prioritása cégenként is nagyon eltérő lehet. Tapasztaltam már olyat, hogy a technikai elvárások szerint „szuperbiztos” és költséghatékony címkét a marketing szempontok alapján vetették el. Ugyanez fordítva még gyakrabban fordul elő.
Hogyan vegyük figyelembe a követelményeket?
Ebben az esetben a követelmények a következők voltak: ne legyen “feltűnő”, ellenben kamerával vagy vonalkód olvasóval legyen jól olvasható, harmonizáljon az összes eszköz designjával, minimalizáljuk a visszaélési lehetőségeket és mindezek mellett, legyen költséghatékony is.
Problémamegoldó énem ilyenkor szeret kitekinteni a címkés megoldások korlátai mögül, ezért az ügyfél számára ideális jelöléstechnikai lehetőségeket is számításba veszem. Ez most sem történt másképp.
A címkék mellett (vagy a címkékkel kombináltan) számos jelölési megoldás létezik: közvetlen felületi nyomtatás (tintapárnás, TTR), mechanikus beütés, gravírozás, valamint tintasugaras és lézeres technikák – hogy csak a legismertebb eljárásokat említsem. Egyre gyakoribb, hogy ezeket, a jelölendő eszköz belsejébe rejtve, vagy anyagába integrálva alkalmazzák. A címkékhez és a közvetlen jelölési módszerekhez egyaránt integrálhatók 2D-, valamint NFC– és RFID kód olvasási/azonosítási eljárások.
Jelöléstechnikák
Alapos mérlegelést követően, ebben a projektben végül nem címkével oldottuk meg a problémát. Egy hordozható, lézeres jelölővel, közvetlenül a jelölendő tárgyak felületére történt az azonosító adatok írása. A munkát, alapos előkészületeket követően, az ügyfél helyszínén végeztük el, azokkal a jelöléstechnikai szakemberekkel, akikkel ezt a berendezést jelenleg is közösen fejlesztjük.
A jelöléssel párhuzamosan rögzítettük az eszközök azonosítóit a raktár adatbázisba, fotókkal dokumentáltuk az eszköztípusokat és a jelölési képet, valamint együttműködtünk a készletezési folyamat automatizálásában.
Mely területeken érdemes a címkézés mellett más jelölési megoldások alkalmazását is mérlegelni?
- nagy értékű eszközöket bérbeadó és raktározó vállalkozások eszközei (pl: vitrinek, hűtők, sörcsapok, pultok)
- franchise cégek eszközei
- rendezvény- és szórakoztatóipari vállalkozások (pl.: világítás-, kép- és hangrögzítés technikai) eszközeinek
Önnek is vannak olyan eszközei, amelyek esetében többször felmerült, hogy milyen leltári címke, vagy jelölés lenne megfelelő? Kérjen konzultációt, és vegye fel velünk a kapcsolatot itt!